Basur nedir | Basur Hemoroid | Basur ve Hemoroid Hastalığı hakkında

Basur nedirHemoroid nedir ? ( Basur Nedir? )

Hemoroid; makatın dıştan görünen kısmından 3-4 cm yukardaki kalın barsağın son 7-8 cm lik kısmı olan rektum denilen alandaki bağ dokularının gevşemesi sonucu damarların hem sayıca artması hemde çaplarının genişlemesiyle süngerimsi bir hal almış parmak şeklinde çıkıntı olması halidir. Çoğunlukla hemoroid hastalığına az veya çok barsak sarkmasıda eşlik eder.

Hemoroidal doku damar yumağı (anjiyo kavernöz) yapısında olan ve anüsün çıkışında yastıkçık görevi gören bir dokudur. İç hemoroid ve dış hemoroid olarak ikiye ayrılır. Anüsün ciltten kalınbarsak hücrelerine geçiş bölgesinde dişli çizgi olarak adlandırılan çizginin üst kısmında olanlara iç hemoroid, alt kısmında olanlara dış hemoroid denir. Hemoroidal dokuda atardamar ve toplardamarlar (arteriyovenöz) arası direkt bağlantılar mevcuttur. Bu yapı sayesinde kalınbarsağın en son kısmındaki sensörlerin uyarısıyla hemoroidal doku içindeki kan miktarı hızlı bir şekilde ayarlanıp istemsiz olarak anüsten sıvı ve gaz çıkışını engelleyen bir yastık mekanizması şeklinde çalışır. Hemoroidal doku bu yönüyle insan yaşamının günlük yaşam kalitesini sağlamakta önemli yere sahiptir.

Hemoroidal doku kalınbarsak duvarına Park Ligamanı olarak adlandırılan bağlarla bağlıdır. Kronik kabızlık, ıkınma, gebelik ve uzun süreli ayakta durarak çalışmak gibi nedenler bağların (Park Ligamanı) zarar görmesine, bu dokunun aşağıya doğru sarkmasına, içindeki kan dolaşımının bozulmasına ve doku içinde kan göllenmesine neden olur.


Etiketler : hemoroid , basur nedir , hemoroit , basur nedir , hemoroid , hemoroid nedir , hemoroid nasıl oluşur , hemoroid tedavisi , hemoroid bitkisel tedavi , hemoroid resimleri , hemoroid nedir , hemoroid ilaçları , hemoroid şifalı bitkiler , bağırsak kanseri , basur , mayasıl , makatta şişlik , makattan kanama , rektoskopi , anoskopi , dışkıdan kan gelmesi , Park Ligamanı ,

Yorumlar


Yorum Yap

İlgili Son 10 Haber

(c) 2008 Her Hakkı Saklıdır, Basur Hemoroid - ( Basur ve Hemoroid Hastalığı hakkında )
jk