Hemoroidin Lastik Band Ligasyonu İle Tedavisi | Basur Hemoroid | Basur ve Hemoroid Hastalığı hakkında

Hemoroidin Lastik Band Ligasyonu İle TedavisiHemoroidler, alt rektum ve anüs kısmında genişlemiş damar yumaklarıdır. Anüs, rektumun dış kısmında bulunan ve bağırsaklara açılan bir kanal görevindedir. Hemoroidler kaşıntıya neden olabilir. Ayrıca acı duymanıza neden olurlar. Kanama yaparlar. Eger hemoroidiniz oluştuysa, anus bölgesinde kan pıhtılaşmaları oluşabilir. Tuvalete çıktığınızda dışkıyla beraber artan basınç sayesinde size rahatsızlık verirler.

Band Ligasyon Tekniği: Hemoroid pakelerinin lastik band ile bağlanması sonucunda bir süre sonra boğulan memenin nekroze olup düşmesi esasına dayanır. 2. ve 3. derece hemoroidlerde uygulanır. Diğer iki yöntemde olduğu gibi bu yöntemde de lokal ya da genel anestezi gerekmez.

Bant ligasyonu, özel bir alet ile hemoroidlerin lastik bantla kökünden bağlanması ve kuruyup dökülmesi için bırakılması işlemidir. İşlem, iç hemoroid memesinin tabanına lastik bir band yerleştirerek hemoroide giden kan akımının engellenmesi esasına dayanır. Kan dolaşımı kesilen hemoroid memesi bir kaç gün içinde ölür ve dışkılama esnasında düşer.

Hangi Hemoroidlere Uygulanır?

Lastik band ligasyonu tekniği 1,2 ve 3. derece iç hemoroidler için kullanımı uygundur. 4. derece hemoroidlerde yeterli bir tedavi yöntemi değildir. Dış hemoroidlerde, boğulmuş hemoroidlerde, hemoroid ile birlikte ameliyat gerektiren başka hastalık varlığında uygulanmaz.

İşlem İçin Bir Hazırlık Var mıdır?

Ligasyon işlemi poliklinik şartlarında yapılabilir. Anestezi gerektirmez. Hastanın dışkısını yapmış olması yeterlidir. Kısa süreli (5-15 dk) bir işlemdir.

Tek seansta işlem biter mi?

Genellikle bir seansta bir hemoroid memesine lastik band ligasyonu yapılır. Ancak hastanın durumuna göre iki ayrı bölgeye de band yerleştirilebilir. Her insanda üç hemoroid memesi olduğundan genellikle üç seansta işlem tamamlanmış olur.

İşlem sonrası yapılması gerekenler var mı?

Sıcak su torbası üzerine oturmak kas kasılmasını ve ağrıyı azaltır. Gerekirse ağrı kesici kullanılabilir. Alkol almamak, anüse fitil dahil herhangi bir cisim sokmamak, aspirin gibi kanama yapıcı ilaçlardan sakınmak ve kabız olmamak gerekir.

İşlemin yan etkileri var mıdır?

İşlem sonrası ağrı olabilir. Bunun için sıcak su lastiğine oturmak ve ağrı kesici almak yeterlidir. Nadiren yerleştirilen band çıkarılır. Dokunun ölüp düşmesi sonrası kanama olabilir. Çoğunlukla kendiliğinden durur. Lastik bağlama yöntemi nadiren dış hemoroidlerin boğulmasını tetikleyebilir. Nadiren enfeksiyon gelişebilir. Bu durumda antibiotik kullanılır.


Etiketler : hemoroit , basur nedir , hemoroid , hemoroid nedir , hemoroid nasıl oluşur , hemoroid tedavisi , hemoroid bitkisel tedavi , hemoroid resimleri , hemoroid nedir , hemoroid ilaçları , hemoroid şifalı bitkiler , bağırsak kanseri , basur , mayasıl , Band Ligasyonu , Band Ligasyon Tekniği ,

Yorumlar


Yorum Yap

İlgili Son 10 Haber

(c) 2008 Her Hakkı Saklıdır, Basur Hemoroid - ( Basur ve Hemoroid Hastalığı hakkında )
jk